• Moran Wilf

מגייסים עובדים? ככה לא תהרסו את ראיון העבודה

Updated: Nov 21, 2020

השנה היא 2011.

אני יושבת בכסא ומנסה לשמור על ישיבה יציבה, ועם זאת טבעית, שלא תסגיר את ההתרגשות שלי. בחוץ נשקף הים, ומולי מראיינת ממחלקת משאבי האנוש, בעלת סבר פנים חמור ומבטה שקוע במסמכים שלפניה. אני יושבת במשרד בקומה ה-14 של בניין משרדים מוכר בעיר, באחד מהחברות הנחשקות בתחום הפיננסים, בעיצומו של ראיון עבודה.

ואז היא מפרה את הדממה ושואלת: "אם היית חיה, איזו חיה היית?"

"אם היית חיה, איזו חיה היית?" פינגווינים בטבעראיונות עבודה הם דבר מורכב.

כללי הטקס המקובלים והידועים לכולם לא מפחיתים מעוצמת הלחץ של המעמד. ההחלטה שתתקבל בסיומו היא קריטית לשני הצדדים: האם יצאו לדרך של שותפות גורל, או יפרדו?

ועדין, מעסיקים רבים טועים בתפיסתם ומתייחסים לראיון העבודה כראיון חד צדדי, מבלי להבין שגם הם נבחנים על ידי המועמדים.


בני דור ה-Y ודור ה-Z, המהווים את חלקו העיקרי של שוק העבודה כיום, הם בעלי אג'נדה ברורה שמלווה אותם בבחירת מקום עבודה. ושלא תטעו לחשוב: את מקומות העבודה שלהם הם בוחרים, ולא נבחרים. מספיק לראות את המעברים התכופים בין מקומות עבודה, שכבר לא נראים חריגים לאף אחד, כדי להבין שזו מגמה ששולטת בעשור האחרון.


וכשהם בוחרים את מקום העבודה הבא שלהם הם לא מתייחסים רק תנאי שכר טובים. הם מחפשים אנשים איכותיים סביבם, וסביבה שתאפשר להם לצמוח ולהתפתח.

מסיבה זו, המעסיק, כמו המועמד, צריך להתכונן גם הוא לראיון שלפניו ולדעת איך לנהל אותו בצורה הנכונה – בכדי שלא לפספס מועמדים טובים ואיכותיים מהסיבות הלא נכונות.


ראיונות עבודה. גם המעסיק צריך להתכונן


אז איך לא להרוס ראיון עבודה?

הנה כמה טיפים שיכולים לעזור לכם לראיין מועמדים בהצלחה, ולהשיג עובדים איכותיים:


1) נהלו את הראיון בצורה ממוקדת ויעילה: קבעו מראש מסגרת זמן סבירה לראיון. ספרו למועמד על החברה, על התפקיד, ולא פחות חשוב – על עצמכם. מעבר ליצירת כימיה והורדת מפלס הלחץ, זה יאפשר למועמד להבין לאן הוא הגיע ולדרג את ההון האנושי כאיכותי. מניסיון אישי – ראיונות עבודה מהם יצאתי מבלי שקיבלתי מושג עם מי ביליתי שעה שלמה בחדר, משאירים תחושה מאוד לא נעימה.


קבעו מסגרת זמן סבירה, וספרו למועמד על החברה, על התפקיד ועל עצמכם2) הכירו מראש את קורות החיים של המועמד שלכם: לכל הפחות, דאגו שהם יהיו לכם מול העיניים. מומלץ לסמן מראש את הדברים שמעניינים אתכם ולהכין שאלות מתאימות (זה הזמן לברר על פערי זמנים מטרידים בין עבודות, או על הישגים מסויימים של המועמדים שלכם). ראיון העבודה נועד להבין מי האדם שעומד מולכם ועד כמה הוא מתאים לתפקיד, ולא לסקור את הרצף הכרונולוגי של חייו.


"בגן הילדים גיליתי את אהבתי לתחום הפיננסים"


3) ומה לגבי שאלות ידועות מראש? בכל ראיון יש סיכוי שיעלו השאלות הקבועות (בסגנון: "למה את חושבת שאת מתאימה לתפקיד?" או "ספר לי על תכונה טובה ותכונה פחות טובה שלך"). לשאלות "בית ספר" יש בעיני חיסרון ויתרון. החיסרון מובן מאליו - סביר להניח שהמועמד הכין כבר תשובה מנוסחת למשעי שאותה ישלוף לכם וידקלם בביטחון (שזו, אגב, נקודה לזכותו על היערכות טובה לראיון). באופן הזה קשה באמת להבין מי עומד מולכם ועד כמה הוא מתאים לתפקיד.

אבל מצד שני, יש להן גם יתרון: הן שוברות קרח מצוינות, ויכולות לבוא לקראת מועמדים טובים שמעמד הראיון מלחיץ אותם ולא מאפשר להם להיפתח.

הפתרון: שאלו את השאלות המקובלות – אך אתגרו אותן בשאלות עוקבות שיאתגרו את התשובה שניתנה לכם, וכך תזכו לראות את האופן שבו המועמד באמת מתמודד עם השאלות שלכם.לחלק מהמועמדים לא קל להיפתח בראיון, ושאלות בית ספר הן שוברות קרח מצויינות


4) תמיד, תמיד, תמיד: שאלו שאלה שתחשוף מעט מעולמו הפנימי של המועמד. לא שאלות חושפניות או מנוגדות לחוק כמובן (כמו נטיה מינית, פוליטית, מצד משפחתי וכיוצ"ב), אלא דווקא משהו שילמד אתכם על האדם שעומד מולכם (תחביב, הצלחה שחווה, התנדבות שמופיעה בקורות החיים וכדומה). זו אחת הדרכים הטובות לחשוף את הפן האישי של המועמד ולהסיר קצת ממעטה הדיסטנס שאופייני לראיונות עבודה.

ומצידו של המועמד? ובכן, כולם ישמחו לדבר על משהו שבאמת מרגש אותם, ולקבל אתנחתא מהשאלות הרשמיות, ובייחוד אם נותנים להם תחושה שמתעניינים בהם.


הצצה לעולמו הפנימי של המועמד


5) לעולם, לעולם לעולם: אל תביכו את המועמדים שלכם בראיון עבודה. שאילת שאלות מקצועיות היא מקובלת, כמו גם מבדקי שפה או מבחנים מקצועיים - אך לכל הפחות ודאו שהמועמד שלכם מבין שהם חלק מראיון העבודה או מהתפקיד שאליו הוא מתמודד, ובמידת האפשר הכינו אותו מראש לכך. ולגבי הערות ציניות או פתיחות יתר בקשר לדברים שעלו בשיחה - השאירו אותם בצד. זכרו שראיון עבודה הוא מעמד ייצוגי, וזה לא הזמן להוריד למועמדים את הרוח מהמפרשים.
מגייסים עובדים בקרוב? מאסטרים בראיונות עבודה?

אתם מוזמנים לשתף בתגובות את השאלות החביבות עליכם, או להתייעץ איתי לגבי התהליך.


54 views0 comments